Novinky ze školky  

 

Fantastické zakončení školního roku

Na školní výlet jsme letos vyrazili do pohádkového světa na Staré Hrady. Prozkoumali jsme hradní půdu i sklepení a seznámili se s čarodějem Archibaldem, princeznou Bramborou a s červeným drakem. Ten si oblíbil naše děti natolik, že uletěl a zahnízdil v okolí zbečnické školky......

........A to bylo hlavní myšlenkou a motivací již tradiční 17. Maternické cesty za pokladem, která je v režii maminek. Sám Archibald poslal dětem čepičky a tak začalo skřítkovské putování a hledání draka. Cestou děti plnily úkoly u vodní princezny Řachandy, víly Meluzíny a Vitamíny, čarodějnice, dvou čertic, bludiček a obryně Knedlíny. Hnízdo draka děti našly a v jeho tlamách objevily obrovský poklad. Celý den bylo velice teplé počasí, a tak nechybělo bohaté občerstvení.

Tuto akci podpořili sponzoři: Wikov, paní Štelzigová, pan Bubák Twix, Hotel na mýtě, Wimex, Kulichovi – půjčovna kostýmů, Hronovská lékárna, Z – Trade Broumov, Město Hronov, Potraviny K+D na Betonce, Kebab Hronov, velice děkujeme.

Největší zásluha a náš dík patří maminkám Šrollové, Thérové, Seidlové, Korandové, Gennertové, Jiráskové, Jiránkové, Šrejberové, Zákravské a maminkám od Nicolky Simon a Jarouška Hornycha, které si vezmou dovolenou a připraví nám nevšední zážitek, který nám připomněl náš výlet.

A jako v každé školce i u nás nastalo loučení s předškolními Ferdíky. Všichni zvládli splnit úkoly od Ferdy Mravence a Berušky v knihovně a tak byli pasováni na školáky.

Společné rozloučení s předáním dárků bylo na zahradní slavnosti za účasti dětí a rodičů z celé školky. I my, paní učitelky, jsme byly obdarované úžasnými dárky, které nám poskytnou vzpomínku i za několik let a zážitkovým poukazem do Ratibořic.

Velice si vážíme úžasných vztahů s rodiči našich dětí, toto není samozřejmostí a my jsme za to rády, protože nás to motivuje k dalším projektům, které v dětech zanechají nové poznatky a zkušenosti. Jsme prostě jedna velká rodina a za to všem moc děkujeme.

Kolektiv MŠ Zbečník

 

 

Bublinková párty

Přiblížil se Den dětí a my ve školce se zamýšlely, jak a čím naše ratolesti letos překvapit. Nabídla se nám bublinková párty, se kterou pořádá paní Adamcová. Do poslední chvíle děti netušily, že oni samy si vyzkouší a hlavně vytvoří obří bubliny.

Nastal den D a celé dopoledne nám létaly nad hlavou velké, malé, ale i obří bubliny. Všichni jsme obdivovaly jejich roztodivné tvary a barvy. A co teprve pěnoví hadi. Děti si fixi nakreslily vodní svět a namáčely obrázek do barevné pěny. Tvoření pěny je tolik bavilo, že jsme nestačily připravovat mýdlovou hmotu.

Bylo to velmi zábavné a povedené dopoledne. Děti měly radost v očích a druhý den vyprávěly, jak doma s rodiči také tvořily mýdlová kouzla a foukaly své domácí pěnové hady. To byla odměna zase pro nás.

 

 

 

Výprava na Jírovu horu

Dva dny po svátku planety Země jsme se s Ferdy ze zbečnické mateřské školky a pány lesníky Michalem a Ondrou Fáborskými vydali na tří hodinovou zábavně naučnou výpravu na Jírovu horu. Nejenže jsme hráli krásné hry, například Na medvěda, Kůrovce,…ale dozvěděli se spoustu zajímavostí. Víme již, jaký je rozdíl mezi myslivcem a lesníkem, jak vypadá semenáček buku a s pomocí lupy jsme prozkoumávali kůru stromů. Cestou jsme se zastavili u posedu, shlédli, co umí způsobit kůrovec, došli jsme i ke krmelci a dozvěděli se, proč musí mít nově vysazené stromky oplocenku. Bylo to opravdu krásné dopoledne i počasí nám přálo.

Děkujeme pánům lesníkům, z „Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů“, zabývající se lesní pedagogikou a těšíme se na další setkání třeba již na podzim. Vždyť příroda je krásná v každém období a les na Jírově hoře obzvlášť.

 

 

 

Zima ve školce

Letošní Paní Zima byla poměrně štědrá a nadělila nám občas i trochu toho sněhu. Ne všichni z toho měli opravdu radost, ale my v mateřské škole ve Zbečníku, jsme si sněhovou nadílku náležitě užívali.

Nejmladší kamarádi ze třídy Berušek uspořádali zimní sněhovou olympiádu. Hned po vyvěšení olympijské vlajky závodili v netradičních olympijských disciplínách. Olympiádu si pořádně užili, důležité bylo, že se zúčastnili všichni, moc rádi a s velikým nadšením. Za svoje nasazení získali sladké olympijské medaile. Nevynechali ani Valentýnský den. Do školky přišli všichni v červeném oblečení, rozdali si srdíčka a přáníčka, aby si připomněli, že se mají rádi.

Nejstarší předškolní děti ze třídy Ferdové zavítaly do světa dinosaurů, poznávaly jejich způsob života a stavbu mohutného těla. Jenom vyslovit některá jejich jména byl pro mnohé pořádný oříšek.

Poté se vydaly na cestu vesmírem získat nové vědomosti. Nejvíce děti zajímalo kolik je hvězd, jak se jmenují planety, jak horké je Slunce a co se děje na noční obloze. Nešlo to jinak, než že jsme zajeli do úpické hvězdárny.

S velikými obavami jsme v neděli 10.3. sledovali webové kamery ve Skiareálu v Olešnici v Orlických horách. Nejenže teploty byly vysoké, ale celý víkend pršelo. Následující den tam měl totiž pro nás začít lyžařský kurz. Ale příroda nás nezradila, napadl nový sníh a tak lyžařské podmínky byly skvělé. Druhý den již 15 dětí ze 17 jezdilo na vleku a ti nejzkušenější už rovnou z vršku, kde se pokochali výhledem na Sněžku. Na konci týdenního kurzu se konal za účasti rodičů opravdický lyžařský závod, za který děti získaly diplomy, medaile a hodnotící listy svých nově získaných dovedností.

Velikým zážitkem z týdenního kurzu byla i jízda 16 metrovým autobusem, který skvěle ovládala paní řidička. Obdivovali jsme její um projet úzkými horskými uličkami. Moc děkujeme.

 

 

 

Malá technická univerzita

Se začátkem měsíce ledna jsme se s předškolními dětmi ve zbečnické školce věnovali našemu městu. Seznámili jsme se se všemi významnými hronovskými budovami, naučili se orientovat ve městě a společně jsme vypátrali také některé historické události. S velikým nadšením děti zjišťovali, jak vznikly názvy Metuje, Zbečníka a podobně. Navštívili jsme Jiráskovo muzeum a rodný domek, ti nejodvážnější v něm prozkoumali dokonce i starý sklep. Postupně jsme zavítali i do jiných důležitých budov v našem městě a všude si nechali na památku natisknout razítko do našeho vlastnoručně vyrobeného hronovského deníčku.

 

 

Velice se nám hodila nabídka Malé technické univerzity, která za námi přijela s programem Stavitel města. A tak jsme ve středu 16. ledna takový další Hronov, Zbečník a okolí postavili přímo u nás ve školce. Děti vytvářely z kostek nejrůznější hronovské stavby podle zadání, poté zakreslovaly své výtvory do připravené vytištěné mapy, porovnávaly nákres s výslednou stavbou. Bylo vidět, že je práce baví a nové poznatky nyní využívají při svých každodenních činnostech a hrách.

 

Malá technická univerzita nabízí nové možnosti vzdělávání dětí a to v oblasti polytechnické výchovy, která prohlubuje zájem dětí o techniku. Určitě v dalších měsících objednáme další programy, budeme si hrát na architekty, instalatéry, elektrikáře a další. Už se moc těšíme.

 

 

 

Wellness od Vás rodičů pro nás paní učitelky

Ve zbečnické školce je prostě pořád živo a rušno a hlavně zde není nouze o nevšední zážitky. Jeden takový připravili všichni rodiče našich dětí pro nás, paní učitelky. Dostali jsme opravdu krásný a nečekaný dárek - společný wellness pobyt v hotelu Rajská zahrada. Užili jsme si masáže, koupele, večeři a především si odpočinuli. Nabrali jsme spoustu sil, které budeme potřebovat, abychom i nadále mohli připravovat další zážitky pro Vaše děti.

Moc si toho vážíme a děkujeme Vám.  

                                                                 Kolektiv spokojených učitelek MŠ Zbečník

 

 

 

Projekt Les

S nejstaršími předškolními dětmi ze třídy Ferdové ve zbečnické školce jsme se téměř celý podzim věnovali tajemství lesa. Jakpak by ne, když krásné lesy máme za humny školky a trávíme v nich veškerý možný čas. Navíc letošní podzimní počasí nás přímo lákalo na venkovní aktivity. Velmi nadšeně jsme se vrhli na sběr všech lesních přírodnin, ze kterých jsme ve školce vyráběli různé obrázky a podzimní dekorace. Velmi nás bavilo tvoření přímo v lese nebo na louce, kreslili jsme školku a její okolí, podzimní les a vše, co nás zrovna inspirovalo. Velkým pomocníkem v našem bádání je používání nových digitálních pomůcek zakoupených ze sponzorského daru od firmy Wikov a to mikroskop a tablet. Díky vysokému rozlišení můžeme vidět struktury lišejníků, kůry nebo listí.

Pozorovali jsme stromy listnaté a jehličnaté, třídili jejich plody, porovnávali šišky, listy či kůru. Také jsme se zaměřili na ochranu lesa, bádali jsme, kdo a co lesu škodí a jak tomu zabránit. Naučili jsme se orientovat v přírodě pomocí lišejníků. Věk jehličnatých stromů jsme určovali pomocí přeslenů. Děti nadšeně pobíhaly po lese a hledaly mladší či starší stromky, než jsou ony. Navštívili jsme krmelec i posed, vysvětlili jsme si rozdíl mezi lesníkem a myslivcem.

Velkým zážitkem bude také plánovaná návštěva skutečného myslivce. Ukáže nám svoji kamizolu, loveckou pušku a přiblíží život lesní zvěře během celého roku.

Zajímavou besedu jsme si užili v hronovské knihovně. Byli jsme seznámeni s knihou, která nás přímo vybízela ke zkoumání lesní přírody. Také jsme třídili, co do lesa patří, co nikoliv. Ještě k většímu prohloubení našich znalostí jsme si zapůjčili knížku „Slyšíš, jak mluví stromy?“.

Protože nás toto téma úplně pohltilo, máme na jarní měsíce již objednanou další besedu, kterou uskutečníme přímo v terénu.

My, paní učitelky, jsme měly obrovskou radost, jak se téma rozvíjelo, děti samy vymýšlely činnosti a přícházely s novými nápady ke tvoření, v Centrech Aktivit dále rozvíjely svoje poznatky a dovednosti.

Také naši mladší kamarádi ze třídy Berušek si letošní krásný podzim užívali plnými doušky. Pouštěli draky a za zpěvu dračí písničky je vynesli až vysoko do oblak. Jeden dráček jim dokonce ulétl a od lesa pozoroval jejich dračí cestu za pokladem. Chystal jim úkoly a radil směr cesty, kterou se mají vydat. Poklad nakonec úspěšně vypátrali a zasloužili si tak sladkou odměnu.

 

 

 

 

 

 

Maternická plavba za pokladem

Ve čtvrtek 21.6. se děti ze zbečnické školky vydaly na dobrodružnou plavbu kolem celého světa - na již tradiční Maternickou cestu za pokladem. Tuto úžasnou nadstandartní akci pořádají již dlouhá léta maminky dětí ve svém volném čase a s velikým nadšením.

Na úplném počátku přišla do školky tajná zpráva, že kdesi v okolí Zbečníka je ukryt starý pirátský poklad. Ve školce vypukly veliké přípravy na plavbu. Nejprve si každá třída vyrobila pirátskou vlajku, maminky pomohly dětem s vhodným pirátským oblečením. Najít poklad ovšem nebylo jen tak.

 

Děti musely obeplout všechny kontinenty, některé dokonce i vícekrát a postupně shromažďovat části mapy, která je k pokladu měla dovést. Získání mapy ovšem také nebylo vůbec jednoduché. Na každém světadíle čekal malé námořníky obtížný úkol, který vyžadoval nejen trpělivost a pečlivost, ale děti musely také prokázat znalosti z nejrůznějších oblastí a dokázat také svoji sílu, houževnatost a mnohdy i statečnost.

V parném poledni obě třídy dopluly do cílového přístavu. Složení plánku zabralo zkušeným námořníkům jen chvilinku a obrovský poklad byl objeven. To bylo nadšení. Pak ještě nastala skutečná hostina, protože po takové dlouhé cestě po světe námořníkům pořádně vyhládlo.

 

Moc děkujeme všem maminkám, které se na této skvělé akci podílely. Dětem připravily mimořádně krásný prožitkový den, na který budou jistě dlouho vzpomínat. Opravdu veliké díky patří paní Thérové, Šrollové, Bališové, Seidlové, Jelenové, Zákravské, Jiránkové, Šrejberové, Lenfeldové a Gennertové.

 

Tato akce by se ovšem nemohla uskutečnit bez vydatné pomoci těchto firem a sponzorů: Půjčovna kostýmů p. Kulich, Papírnictví Šefelín, Město Hronov, Hračkářství Pompo p. Koleta, firma Wimex, firma Wikov, Farmet Česká Skalice, Brusírna p. Štelzigová , Hronovská lékárna.

Všem jmenovaným velmi děkujeme.

 

                                                                   

Oslava svátku dětí

K svátku dětí jsme do naší malé zbečnické školky pozvali skutečného kouzelníka…………..byl neuvěřitelný. Dokázal udivit nejen všechny děti, ale i personál, a navíc nás i pořádně rozesmál. Kouzlil nejen on, ale také spoustu dětí, které vybíral a podpořil v aktivní spolupráci. Momentálně většina našich dětí plánují stát se také kouzelníkem…………

 

Bylo to prostě kouzelné dopoledne, které můžeme všem jen doporučit a my k nám si, pana Mistra čar a kouzel, jistě ještě pozveme. Už dnes se na něj těšíme.

 
 

                                                                   

Výletování

Konec školního roku a pěkné teplé dny bývají v každé mateřské škole ve znamení výletů, pobytů v přírodě a společných setkání s rodiči dětí. Ani zbečnická školka není výjimkou.

S prvními dubnovými slunečnými paprsky jsme oslavili svátek naší planety Země, společně jsme vyčistili lesy v okolí školky od odpadků a nečistot. Děti se naučily správně třídit odpad a připomenuly si význam životního prostředí. Aby děti lépe porozuměly, který odpad se v přírodě rozloží rychleji a který vůbec, nachystali jsme tzv. "hřbitov odpadků". Na podzim se podíváme, co se stalo s plechovkou, ohryzkem od jablka, novinovým papírem, plastovým kelímkem či sklenicí.

 

Poslední dubnový den se k nám do školky slétly všechny čarodějnice z okolí, společně si zařádily, zasoutěžily a nakonec upálily všechno zlo, trápení a nemoci v čarodějném ohništi.

 

Během květnových dní jsme uspořádali hned několik školních výletů. Na ten úplně první nás pozvala jedna moc obětavá maminka, paní Jirmanová, která je zvěrolékařkou. Pozvala nás do olešnického kravína. Děti viděly na vlastní oči dojení krav, čerstvá telátka a také spoustu ovcí.

V jednotlivých částech kravína byly pro děti připravené úkoly, děti si připomněly užitečnost dobytka, názvy mláďat a také které všechny výrobky a potraviny se vyrábějí z mléka. Pro kluky bylo největším zážitkem vidět při práci hned několik druhů zemědělské techniky. Pořád se bylo na co dívat. Až cestou zpět jsme si uvědomili, že náš pan dvorní řidič pan Marek, musel po nás autobus asi dlouho větrat - a to jsme měli všichni s sebou gumovky na přezutí! Prostě jsme byli v kravíně a bylo to tam skvělé. Na památku na tento výlet jsme dostali do přírodovědného koutku zub a rohy od krávy. Děkujeme paní Jirmanové za opravdu vydařenou akci.

 

Protože výletování a zvířátka nás baví, rozjeli jsme se ještě podívat na farmu Wenet do Broumova. Také tam jsme si prožili krásné dopoledne v přírodě. Zatím posledním výletem byla návštěva sportovní herny Jungle Café v Náchodě. Nejstarší děti využily nabídky kamarádů z běloveské školky a strávily dopoledne na jejich školní zahradě. Moc děkujeme za pozvání.

 

Svátek našich maminek jsme oslavili společně s nimi. Uspořádali jsme pro ně slavnostní odpoledne a každá třída si připravila krátké vystoupení. Děti byly moc rády, že maminkám se program líbil. Také tatínkové si společně s dětmi pohráli v centrech aktivit a dlouho poseděli u kávy a čaje. Všem maminkám děkujeme za drobné občertsvení.

 
 

                                                      

Děti ze zbečnické školky v Praze!

Zažili jsme krásný výlet, který jsme vůbec neplánovali. Běloveská školka, se kterou spolupracujeme, nám nabídla 13 volných míst na výlet do Prahy. A tak ve čtvrtek 24.5. v 6 hodin ráno jsme vyrazili směr Praha. Prvním zážitkem bylo divadelní představení Spejbla a Hurvínka. Shlédli jsme pohádku: „Hurvínek mezi osly“, která ještě víc naladila budoucí prvňáčky k těšení se do školy.

 

Druhým zážitkem byla plavba parníkem, z jehož paluby jsme se mohli dobrou hodinu kochat pohledem nejen na Karlův most a volat na ostatní lodě „Ahóóój!“

 

Celý náš výlet jsme zakončili procházkou po petřínských zahradách, až jsme zabloudili do Bludiště. To jsme se nasmáli pohledem do zrcadel. Ještě, že maminky vybavily děti ohromnými řízky, takže jsme měli sílu všechno zvládnout a náramně si to užít.

 

Nás, paní učitelky, potěšila důvěra rodičů, svěřit nám své malé ratolesti na celý den do hlavního města. A také děti nás odměnily vzorným chováním, takže ještě nyní všichni vstřebáváme krásné dojmy.

Děkujeme běloveské školce za zprostředkování nevšedního výletu a snad to nebylo naposledy…..

 

 

 

 

 

                                                                   

Projekt LIDSKÉ TĚLO

S nejstaršími předškolními dětmi ve zbečnické školce jsme se téměř celý měsíc věnovali tajemství lidského těla. Začali jsme opěrnou soustavou, děti doma nadšeně sdělovaly nové vědomosti a tím zapojily aktivně i některé rodiče. Měli jsme zapůjčené například odlitky kostí ve skutečné velikosti, encyklopedie a rentgenové snímky. Pokračovali jsme vnitřními orgány. Jedna hodná maminka námvěnovala skutečný stetoskop - to byl tedy zážitek - slyšet tlukot svého srdíčka.

Nezapomněli jsme ani na význam zdraví pro člověka. Třídili jsme zdravé a nezdravé potraviny, učili se správně čistit zuby a dbát na osobní hygienu. Ani naše smysly jsme neopomenuli. Například jsme rozlišovali vůně, kreslili nohou a určovali věci podle hmatu a sluchu.

Po celou dobu zkoumání našeho těla jsme aktivně tvořili z různých materiálů kostry, lidské postavy, zdravotní kufříky a jiné. Dokonce i na vycházkách v lese vznikaly z různých přírodnin postavy a kostry. Najednou nám každý klacík či větvička připomínal nějakou kost či část těla.

My, paní učitelky, jsme měly obrovskou radost, jak se téma rozvíjelo, děti samy vymýšlely činnosti a v Centrech Aktivit neustále zdokonalovaly svoje dovednosti.

Moc děkujeme všem rodičům za velmi aktivní přístup a skvělou spolupráci.

                                                              Patricie Macková, Petra Strašilová

 

                                                                     

Co nového ve zbečnické školce?

Ve zbečnické školce je pořád rušno a veselo. Zimní počasí nám letos příliš nepřálo a sněhu jsme si užívali opravdu jen malinko. Pozorovali jsme ptáčky v novém krmítku, sledovali stopy zvířat, přinesli něco na přilepšenou do krmelce.

Dokonce jsme stihli postavit i pár sněhuláků a závodit na lopatách.

Nějaký čas jsme věnovali řemeslům, pozorovali jsme různé profese kolem nás, ve školce i na ulici. Zavítali jsme na malou exkurzi do školní kuchyně, kde nás paní kuchařky nechaly malinko nahlédnout pod pokličku a ukázaly nám vše, co potřebují k přípravě výborných obědů.

Vyzkoušeli jsme si práci švadlenek, uklízeček, truhlářů, kovářů, zedníků a spousty dalších. Také jako cukráři a pekaři jsme si upekli výborné koláčky, které provoněly celou budovu školy. Protože se dětem pletl řezník s řezbářem, tak jsme také navštívili hronovské řeznictví, kde jsme si zakoupili plátky šunky na ochutnání a prozkoumali vše, co se v takové masně vyrábí.

Na cestu jsme si ještě koupili mandarinky v nedalekém obchodě s ovocem a zeleninou a seznámili se tak s profesí prodavačky. Nakonec jsme vyrazili na malý výlet vlakem do Náchoda do sportovní herny, kde jsme si pořádně protáhli tělo.

Na vlakovém nádraží jsme si vysvětlili rozdíl mezi výpravčím a průvodčím a pěkně utahaní, ale spokojení, jsme se vraceli zpět do školky.

V polovině února jsme se účastnili lyžařského kurzu se Soptíkem v Olešnici v Orlických horách. Všechny děti byly velmi šikovné a učenlivé. Ti nejzkušenější lyžaři zvládli sjet celou sjezdovku hned první den. Nováčci, kteří se s lyžováním teprve seznamovali, projevili velikou šikovnost a snahu. Všichni se naučili lyže ovládat a jezdit z kopce dolů i na vleku nahoru. V závěrečném závodě získali zaslouženě medaile a diplomy. Své nově nabyté dovednosti určitě děti uplatní při jarních prázdninách.

 

 

 

 

 

Tvoření z mandlové hmoty

V podzimních měsících se děti z Mateřské školy ve Zbečníku seznámily s mlynářským řemeslem a to úspěšným výletem do Mlýna Dřevíček. Seznamování s řemesly děti natolik uchvátilo, že jsme se rozhodli přijmout velmi milou nabídku paní Bernardové ze Zbečníka. Ta je nejenom maminkou našeho kamaráda ze školky - Matýska, ale také cukrářkou.

V předvánočním čase si udělala volno a přišla za námi do školky. Měla pro nás připravený program na celé dopoledne a navíc nám přinesla opravdový dort s názvem naší školky a třídy Ferdové. Dort byl na první pohled takový smutný a strohý, ale jak se nakonec ukázalo, tak to byl úmysl. Úkolem dětí bylo dort dozdobit a dokončit.

                                                                                          

Paní Bernardová nejprve dětem ukázala svůj kouzelný kufr, který ukrýval spoustu tvořítek, vykrajovátek a nekonečné množství dlabátek a dalších vychytávek. Seznámila děti se způsobem, jak mají vše správně použít.

Nakonec dětem rozdala voňavou mandlovou hmotu a děti se pustily do práce. Popuzdily uzdu své fantazii a „Ferdovský dort“ byl na světě. Děti se inspirovaly přicházející zimou, tvořily sněhuláky, hvězdičky a vločky. Paní cukrářka dětem pomohla vlídným slovem a zodpověděla všechny všetečné otázky. Děti si tak milou a příjemnou formou zdokonalily své prstíky, procvičily barvičky a navíc si zamlsaly. Vůně mandlové hmoty se vinula po celé budově zbečnické školy. Dort děti rozdělily a podělily se také s nejmladšími kamarády ze třídy Berušek.

Největší odměnou pro děti byla pochvala od samotné paní cukrářky. Ta nakonec prozradila, že i jí děti inspirovaly svojí fantazií a že některé jejich tvořivé nápady použije při své práci. A za to jsme moc rádi.

Paní Bernardové ještě jednou moc děkujeme, že dětem věnovala čas v předvánočním období, kdy právě cukráři mají nejvíce napilno. A těšíme se na další setkání s některými řemesly. Kdo z našich skvělých rodičů se odváží přijít mezi nás?

                                                      Paní učitelky a děti ze třídy Ferdové, MŠ Zbečník

 

 

 

 

 

Na návštěvě ve mlýně

25.října se děti ze zbečnické mateřské školy společně s prvňáčky vrátili v čase, a to do roku 1915. Děti se úžasnou ukázkou a poutavým vyprávěním pana mlynáře Šubrta dozvěděly, jak ze zrnka pšenice vznikne mouka. Někdy bylo zapotřebí přiložit i ruku k dílu: třeba roztočit turbínu nebo vyzkoušet porcovací stroj na buchty. Největší zážitek byl, když se spustil celý mlýn. Chvílemi jsme nevěděli, kam se dřív podívat!

„To jsme si zase užili světa...“ ŠUBRTOVI DĚKUJEME.

Děti a paní učitelky z MŠ Zbečník

                                                                                                    

 

 

 

 

Podzim v Mateřské škole ve Zbečníku

Tak jako v každé školce tak i u nás ve Zbečníku probíhal první měsíc školního roku ve znamení adaptace nově příchozích kamarádů. Všechny naše děti zvládly přechod z maminčiny náruče do kolektivu kamarádů na výbornou. Jistě k tomu přispěla pohodová atmosféra, která u nás ve Zbečníku vždy vládne. Dokonce ani výměna všech oken na budově školy nikoho z nás nevyvedla z míry.

Během dlouhých výletů a procházek po krásném zbečnickém okolí jsme pozorovali, jak se každým dnem příroda kolem nás mění, jak se nám podzim krásně vybarvuje. Podzimní radovánky jsme si náležitě užívali. Nejprve jsme sklidili úrodu na naší malé zahrádce, z nádherně narostlých dýni jsme si společnými silami vyrobili nejrůznější skřítky a panáčky. Sbírali jsme listí, kaštany, žaludy, jeřabiny a letos hlavně houby. Ve třídách jsme tvořili bramborová tiskátka, lepili a obtiskovali barevné lístečky, vyráběli houby, rozlišovali druhy ovoce a zeleniny, pekli štrůdl. Krásy podzimu jsme si užívali všemi smysly.

                                                                                                   

 

Na školní zahradě jsme si s pomocí našich skvělých rodičů vytvořili nový herní koutek, tzv. zahradní kuchyni. Jelikož je vybavena opravdovým nádobím, děti nadšeně vaří ze všech dostupných přírodnin. Děkujeme panu Daškovi za technickou pomoc s realizací a manželům Thérovým za věnovaný stůl, který výborně naši kuchyň doplňuje. Velké poděkování patří také panu Blahutovi, který nám úžasně sestříhal a upravil vrbu na školní zahradě. Ta nám bude v letních měsících sloužit jako stinný domeček.

Během října jsme také shlédli dvě divadelní představení. Jedno v Jiráskově divadle v Hronově, druhé u nás ve školce. Obě pohádky nás přesvědčily, že dobro vždy zvítězí nad zlem a skromnost nad chamtivostí.

                                                                                            

 

Ještě než všechno listí opadá, zažijeme spoustu akcí. V Dominu si vyrobíme keramický dáreček pro naše blízké, zatrénujeme si na horolezecké stěně, v knihovně se seznámíme s novými příběhy v dětských knihách. Nejvíce se ale těšíme na náš první letošní výlet a to do blízkého Mlýna Dřevíček. O tom ale až příště.

Co všechno jsme skutečně zažili, jak se máme a jak se nám daří, si můžete prohlédnout ve výloze papírnictví Šefelín nebo na naších webových stránkách https://zs-a-m s-zbecnik.webnode.cz/.

Krásný listopad přejí děti a zaměstnanci MŠ Zbečník

 

 

Maternická cesta za pokladem

Ve středu 21.6. 2017 zažily děti a paní učitelky z MŠ Zbečník úžasné dopoledne, které připravily maminky.

Děti plnily úkoly na stanovištích inspirovaných řemesly a povoláním. Z každého splněného úkolu děti nabyly novou zkušenost a dozvěděly se vždy něco nového. Například se učily třídit odpad, u švadlenky si přišily knoflík od kominíka, dozvěděly se, jak se vyrábí mouka, zkusily si stříkat z hasičské stříkačky a předvedly znalosti z anatomie u paní doktorky. Pohybové dovednosti si procvičily u námořníka a výpravčího. Za odměnu v cíli cesty děti objevily kouzelné stromy obrostlé pokladem.

Tato velmi zdařilá akce se mohla uskutečnit díky štědrému sponzorskému daru od hronovské firmy Wikov.

Také moc děkujeme našim skvělým maminkám Thérové, Šrollové, Seidlové, Jelenové, Korandové, Gennertové, Šrejberové, Lenfeldové a Jiráskové za krásné zážitky, které nám všem přetrvávají dodnes.

                                                                            Děti a paní učitelky z MŠ Zbečník

 

 

Červen v MŠ Zbečník

Červen je měsíc výletů, oslav a těšení se na prázdniny. Hned na začátku měsíce jsme se vydali na návštěvu k hasičům ve Velkém Poříčí a seznámili se s jejich zodpovědnou prací. A tímto, výletem na přání dětí, jsme oslavili jejich svátek.

 

Další týden jsme se rozjeli na výlet do Perníkové chaloupky pod Kunětickou Horou. Po příjemném přivítání jsme vyslechli netradiční verzi oblíbené pohádky. A poté jsme došli tmavým lesem k babičce perníkářce, která nám předvedla, jak se pečou a zdobí perníky. Na všechny tyto výlety nás pravidelně a hlavně bezpečně vozí „náš dvorní řidič“ pan Marek.

 

Také jsme ukončili plavecký kurs a získali diplomy za nové dovednosti.

 

Největší událostí v naší školce bylo pasování 15 školáků v hronovské knihovně. Všechny děti splnily úkoly Ferdy Mravence a tím prokázaly schopnost v září nastoupit do 1. třídy. Tímto děkujeme zaměstnancům knihovny za spolupráci. Slavnostní den pokračoval odpoledne společným posezením s rodiči dětí na školní zahradě a ukončen byl stezkou odvahy a přespáním ve školce.

 

Ještě před prázdninami jsme byli potěšit babičky a dědečky v DD Justýnka s pohádkovým muzikálem O princezně a drakovi. A tím jsme, nejen jim, zpříjemnili vstup do léta.

 

Tradiční akcí zbečnické školky je Pohádková Maternice, kterou pro děti připravují maminky. I tentokrát nás čekala stanoviště s úkoly a bohatý poklad. Letos objevily děti v pokladu interaktivní a didaktické pomůcky a hračky. Na tuto akci jsme získali sponzorský dar od firmy Wikov, za který velmi děkujeme.

Krásné léto a dovolenou všem přejí děti a zaměstnanci MŠ Zbečník.

 

 

 

Jaro v mateřské škole ve Zbečníku

Jaro je období, které máme určitě všichni rádi a těšíme se na něj po dlouhé zimě. Hlavně takové to sluníčkové, zpěvavé, veselé a rozkvetlé. Zbečnické jaro jsme přivítali vhozením Moreny do místního potoka a na její cestu jsme jí pořádně zazpívali. Příroda se nám záhy odměnila krásnou zelenou barvou na všech okolních stráních kolem naší školky. Společně s dětmi jsme pozorovali první jarní kytičky, broučky a mláďátka narozená v okolních staveních.

 

Také jsme se vydali vlakem na první výlet. Zavítali jsme do Náchoda do sportovního centra Jungle Café, kde jsme procvičili všechny naše svaly a zdolali různorodé překážky. Pro některé děti to byla vůbec první cesta vlakem, tudíž dvojnásobný zážitek. „To jsem si to teda užil“, prohlásil po návratu do školky jeden hošíček. To nás inspirovalo k dalším zajímavým akcím. 

Postupně jsme navštívili hronovskou knihovnu i DDM Domino. Vždy byl pro děti připravený krásný program, za který bychom rády poděkovali nejen paní knihovnici Maršíkové, ale také všem zaměstnancům Domina.

K jaru patří i velikonoční svátky a v naší mateřské škole jsou vždy velikou událostí. Každá třída je vyzdobena jarními a velikonoční obrázky, děti zdobí vajíčka a všichni se už těší na pomlázku.

Hned po Velikonocích jsme společně oslavili svátek naší planety Země. Uspořádali jsme ekologické dopoledne na naší krásné zahradě, zasadili malý stromek, učili se správně třídit odpad a čistili jsme studánku.

 

Při oslavě Pálení čarodějnic jsme společně s upálením čarodějnice spálili v ohni i všechno zlo, starosti a nemoci. Za vydatné pomoci žákyň 5.třídy naší školy jsme plnili čarodějnické úkoly na několika stanovištích.

 

Nejvíce se ale všichni těšíme na dvě květnová odpoledne, kdy v naší školce předvedeme našim maminkám, vše, co jsme se během školního roku naučili a společně tak oslavíme jejich svátek.

 

Určitě se vydáme na další výlety a expedice do krásného zbečnického okolí. Naše zážitky si můžete prohlédnout na našich webových stránkách /zs-a-ms-zbecnik.webnode.cz/ nebo ve výloze papírnictví v Hronově.

Děti a zaměstnanci MŠ Zbečník

 

 

 

Zima v mateřské škole ve Zbečníku

Letošní Paní Zima byla opravdu štědrá a nadělila nám všem spoustu sněhu. Ne všichni z toho měli opravdu radost, ale my v mateřské škole ve Zbečníku, jsme si sněhovou nadílku náležitě užívali. Zimní příroda nás inspirovala ke spoustě zimních aktivit. Jezdili jsme na saních i bobech, stavěli sněhuláky a nejrůznější sněhové úkryty.

Také jsme si uspořádali zimní sněhovou olympiádu. Hned po vyvěšení olympijské vlajky jsme závodili v netradičních olympijských disciplínách. Olympiádu si užili ti velcí, i ti malí. Důležité bylo, že jsme se zúčastnili všichni, moc rádi a s velikým nadšením. Za svoje nasazení jsme získali sladké olympijské medaile.

Mysleli jsme také na zvířátka v lese. Podle stop ve sněhu jsme vystopovali krmelec a zvířátkům donesli spoustu dobrot, aby v lese nestrádala.

Zimu jsme si užívali nejen venku v přírodě, ale také v teple školky. Zkoumali jsme skupenství vody, rozpouštěli sníh a zmrazovali vodu. Vyráběli jsme sněhuláky z nejrůznějších materiálů, počítali koule a knoflíky. Rozlišovali jsme jejich tvar, barvu i velikost. Dokonce jsme zapojili i naše rodiče, kteří se svými dětmi vyráběli  a celou školku nám vyzdobili nádhernými sněhuláky. Máme velikou radost, že máme tak nápadité a šikovné rodiče.

Nenechali jsme si ujít ani tradiční maškarní karneval a proto se jednoho dne školka proměnila téměř v pohádkou říši. V maskách jsme tančili, soutěžili, zpívali a užili si tak krásné dopoledne.

Nevynechali jsme ani Valentýnský den. Do školky jsme přišli všichni v červeném oblečení, rozdali jsme si srdíčka a přáníčka, abychom si připomněli, že se máme rádi a že nám je spolu dobře.

Aby nám zima lépe utíkala, pozvali jsme si na návštěvu pana Andrše, který nás seznámil se svoji bubenickou dílnou. Přesvědčil nás, jak se dají věci kolem nás použít k produkci zvuku, jak se zbavit přebytečné energie a bubnovat na recyklovatelné materiály. Všechny děti si vyzkoušely roli bubeníka a zjistily, jak náročná je tato profese.

Na konci zimní sezony jsme se účastníli lyžařského kurzu se Soptíkem v Olešnici v Orl.horách. Děti byly velmi šikovné a učenlivé. Ti nejzkušenější lyžaři zvládli sjet celou sjezdovku hned první den. Na konci týdenního kurzu se konal opravdický lyžařský závod, za který děti získaly diplomy, medaile a hodnotící listy svých nově získaných dovedností.

Jsme rádi, že jsme si letos opravdu zimu užívali se vším všudy a že děti neznají sníh a sněhuláky jen z obrázků a básniček. Co ještě dalšího jsme během zimních měsíců v naší školce zažili, najdete na našich webových stránkách ve fotogalerii https://zs-a-ms-zbecnik.webnode.cz/ a ve výloze v papírnictví Šefelín v Hronově.

                                                                               Děti a zaměstnanci MŠ Zbečník

 

 

 

Podzim v mateřské škole ve Zbečníku

Také do zbečnické mateřské školky přišel podzim. Stromy na školní zahradě postupně začaly měnit barvy a pomalinku pouštěly listí na zem. V obou třídách naší MŠ přivítaly děti podzim společně se skřítkem Podzimníčkem. To je kouzelný skřítek, který se na jaře narodil na dubu, celé jaro a léto rostl a pozoroval děti, na podzim spadnul, aby se s dětmi skamarádil.

Děti tak společně se skřítkem Podzimníčkem pozorovaly, jak se každým dnem mění příroda kolem nich, sbíraly listí, kaštany, žaludy a všechny podzimní přírodniny. Rozlišovaly druhy ovoce a zeleniny, společně ochutnávaly a vyráběly. Děti tvořily bramborová tiskátka, lepily nebo obtiskovaly barevné lístečky. 

Aby skřítkovi nebylo v lese smutno, děti mu vyrobily opravdové kamarády – skřítky z listí, dýní, ovoce či zeleniny. Na oplátku dětem Podzimníček rozdal jablíčka a připomenul jim důležitost vitamínů. Děti se se skřítkem rozloučily veselou podzimní písničkou.

A protože ke každému podzimu patří také draci, nejstarší kamarádi ze třídy Ferdů připravili pro své mladší kamarády ze třídy Berušek Drakiádu. Nejprve jim předvedli, jak skvěle umějí pouštět draka, další den uspořádali dračí dobrodružnou cestu za pokladem. Všechny děti nadšeně plnily dračí úkoly a odpovídaly na zapeklité dračí otázky. Na konci cesty je opravdu čekal poklad v podobě perníkových dráčků. Společnou drakiádou jsme zakončili všechny podzimní radovánky, protože hned následující den jsme již pozorovali první sněhové vločky a vyhlíželi jsme Martina na bílém koni.

Aby nám pochmurné dny lépe utíkaly, pozvali jsme si do školky vzácnou návštěvu. Manželé Podolští nám přivezli ukázat svoje domácí mazlíčky – pestrobarevné papoušky všech možných druhů, barev a velikostí. Papoušci nám předvedli, jak skvěle umějí poslouchat a někteří dokonce i mluvit. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o chovu a životě papoušků. Beseda byla velmi poutavá a poučná, i nejmladší děti nadšeně poslouchaly a pozorně sledovaly, jak nad nimi papoušci přeletují.

Fotografie ze všech našich akcí jsou připraveny k nahlédnutí na webových stránkách naší MŠ.

                                                                              Děti a zaměstnanci MŠ Zbečník

 

 

 

Začátek nového školního roku

MŠ Zbečník zahájila nový školní rok s několika změnami. Během prázdnin se třídy uspořádaly do Center aktivit (koutků), tento styl vzdělávání vychází z programu Začít spolu.

V Centrech aktivit jsou připravené takové úkoly, které děti vedou k objevování, umožňují jim spolupracovat, vzájemně si pomáhat, hrát si, společně řešit problémy, učit se od sebe navzájem. Úkoly jsou prakticky zaměřené, děti pracují s reálnými materiály a předměty, které jsou k dispozici v každém z center a jsou jim běžně dostupné. Při práci v centrech aktivit tedy nastává ve třídě situace, v níž se paralelně vedle sebe a v tentýž čas odehrávají různé činnosti. V každém centru aktivit pracuje skupinka dětí na jiném úkolu, které spojuje jedno téma, kterým se ve třídě po určitou dobu zabývají.

Po ukončení činností se děti sejdou v kruhu, kde si mohou zhodnotit, jak se jim dnes pracovalo, co se jim dařilo i nedařilo, co je nejvíce zaujalo, kdo jim v práci pomohl nebo poradil, co nového se naučily.

Děti nový styl poměrně rychle pochopily a i rodiče změny uvítali.

Výrobky dětí a zprávičky ze školky můžete vidět ve výloze u ŠEFELÍNA.

 

 

 

Poděkování

Děkuji všem za krásné, ale pro mne tajné rozloučení při odchodu do důchodu. Bylo to nečekané, ale pro mě strašně dojemné. Všem bych chtěla poděkovat za nádherné odpoledne za školou, dále děkuji za připravené občerstvení, které nemělo chybu. Děkuji za krásný dar a až budu letět, tak Vám dám vědět. Jinak všem přeji krásný zbytek prázdnin, hodně zdraví a pohody. Zbečník a lidi v něm mi opravdu za ta léta přirostl hodně k srdci.

                                            S díky a s pozdravem Ivana Benešová 

 

Plavecký kurz

Od dubna až do června se 18 dětí z mateřské školy zúčastnilo plaveckého výcviku v Náchodě. Dětem se v bazéně líbilo a snažily se naučit co nejvíce. Však také měli výborného  plavčíka pana Škopa, kterému bych chtěla tímto poděkovat. Poslední hodinu byly děti vyzkoušeny a odnášely si mokré vysvědčení.

                                                                                                Ivana Benešová

 

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2016_06_27_Plavecky_kurz

 

 

 

Výlet do farmy Wenet

Dne 22. 6. 2016 jsme  s dětmi z mateřské školy jeli na školní výlet na farmu Wenet v Broumově. Děti se již celý týden těšily na zvířátka a byly moc překvapeni, protože se nejen na ně dívaly, ale také si je mohly pohladit a nakrmit. Po prohlídce jsme si opekli buřtíky a nakonec využily průlezky, houpačky i skluzavku, které jsou k dispozici. Celý výlet se nám vydařil i s počasím a my jsme šťastně a unaveně dorazili do naší školky.

                                                                                             Ivana BenešováFotografie - https://zbecnik.rajce.net/2016_06_22_Vylet_MS_-_Wenet_Broumov

 

 

 

 

Pohádková Maternice

V úterý 7. 6. 2016 jsme se s našimi dětmi z mateřské školy opět po roce vydali do pohádkové Maternice, kterou opět pro nás připravily některé maminky. Jako první na nás čekala baba z perníkové chaloupky, kde jsme museli sbírat hady, ještěrky, myši do polévky. Dále jsme vyprávěli pohádku o perníkové chaloupce. Na druhém stanovišti na nás čekala červená karkulka, kde ji holčičky  musely natrhat kytičky na louce a kluci sesbírat po lese ovoce, zeleninu, pečivo. Na třetím stanovišti na nás čekala liška od Budulínka. Děti musely prolézat pytlem a dávat hrášek na kupičku. Na čtvrtém stanovišti na nás čekala indiánka. U ní jsme stříleli z luku a házeli tomahavkem. Na pátém stanovišti na nás čekal loupežník, kde jsme prolézali pytlem, házeli na plechovky. Na šestém stanovišti na nás čekala čarodějnice s pejskem, kde jsme museli zpívat a pak nám pejsek předvedl, co dovede. U posledního stanoviště na nás čekala víla Modřenka, kde jsme ji pomáhali lovit rybky. Na každém stanovišti dostaly děti odměnu za splnění úkolu. Na konec naší cesty jsme hledali schovanou truhlu z pokladem. Tentokrát jsme poklad nemohli najít. Až po nápovědě jsme ho konečně našli a po otevření truhly byla radost ještě větší. Jelikož jsme byli po cestě vyčerpáni, tak jsme si opekli buřtíky a napili. Nakonec jsme dostali diplomy a opět odměnu. Do školky jsme dorazili unaveni, ale moc spokojeni.

Tímto bych chtěla poděkovat paní Umlaufové, Thérové, Šrejberové, Lenfeldové, Jelenové, Pohankové a Korandové za krásně připravené pohádkové dopoledne. Dále bych chtěla poděkovat maminkám, které na tuto akci přispěly.   

                                                                                                       Ivana Benešová

 

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2016_06_07_Pohadkova_Maternice

 

   

 

Výlet do Tonga

Na tento výlet nás upozornily děti, že už bychom zase mohli navštívit zábavné centru Tongo v Hradci Královém. A tak ve středu 4. 5. 2016 se tento výlet uskutečnil.  V 7, 30hod. přijel pan Marek s autobusem a my jsme se vydali i s malými dětmi na ten náš výlet. Počasí ten den bylo velice špatné, ale to nám vůbec nevadilo. Děti si již od rána povídaly o tom kam vylezou a jak se tam vyřádí. Vše jsem si moc užili a unaveni jsme odjížděli zpět na oběd do naší školky ve Zbečníku.            

                                                                                                  Ivana Benešová

Fotografie - https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2016_05_04_Vylet_do_Tonga

 

  

 

Čarodějnice

V pátek 29. 4. 2016  k nám do mateřské školy chodili už od rána místo dětí samé čarodějnice a čarodějové. Celé dopoledne jsme s dětmi soutěžili, tancovali. Též jsme byly postrašit školáky ve všech třídách. K svačince jsme dostali od paní Pohankové krásný čarodějný dort, na kterém jsme si pochutnali. Děti i paní učitelky si celé dopoledne užily čarování a hodně legrace.

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2016_04_29_Carodejnice_ve_skolce

                                                

 

 

Návštěva knihovny

Ve čtvrtek 17. 3. 2016 jsme s nejstaršími dětmi navštívili knihovnu v Hronově, kde na nás čekala paní knihovnice s příběhem o Lucince. Děti pozorně poslouchaly i odpovídaly na dotazy. Také si tam zatancovaly, hledaly po chodbě namalované obrázky a hádaly o jakou pohádku se jedná. Nakonec si lehly a odpočívaly při ukolébavce. Všem se v knihovně líbilo a už se těšíme jak ji v květnu opět navštívíme.

                                                                                                Ivana Benešová

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2016_03_17_Navsteva_knihovny

                                                

 

 

Bruslení

Od listopadu do února jsme s přihlášenými dětmi jezdily bruslit každou středu dopoledne na zimní stadion do Hronova. Některé děti měly brusle poprvé na nožičkách a jiné už trochu uměly. Po čtyřech měsících již všechny děti bruslí i bez pomoci hrazdiček. Všem se nám na ledě líbilo a již se těšíme na příští rok.

                                                                                             Ivana Benešová

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2016_03_08_Brusleni

 

 

 

Maškarní karneval

Na pátek 26. 2. 2016 se děti již moc těšily, jelikož byl v mateřské škole maškarní karneval. Děti s p. učitelkami se na ten den připravovaly, malovaly a vystřihovaly masky. Také si krásně vyzdobily třídu, kde karneval bude probíhat. Od rána se již scházely děti v krásných maskách, poděkování patří rodičům. Začalo to přehlídkou masek, potom tancem, soutěžemi. Celé dopoledne uběhlo velmi rychle a děti byly odměněny za soutěžení a tanec.

                                                                                             Ivana Benešová

Fotografie - https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2016_02_26_Maskarni_karneval

 

 

 

Lyžařský kurz v Olešnici v Orlických horách

Od 15. 2. 2016 – 19. 2. 2016 jsme jezdili s dětmi na lyžařský kurz: ,,Usměvavé lyžování“ do Olešnice v Orlických horách. Po loňském úspěchu se již přihlásilo 15 dětí. A nakonec s námi jezdilo i 10 dětí ze základní školy. Měli jsme strach, jestli budeme mít na čem jezdit, ale nakonec vše dobře dopadlo. Ty nejmenší děti si odnesly základy lyžování a ti druzí již jezdí na vlecích a sjíždějí kopce. Děti si tak užily sněhu, lyží i srandy. Poslední den byly všechny vyhodnoceny, také dostaly diplomy. Tímto děkujeme lyžařské škole ENERGY SKI SCHOOL za  jejich výuku a pěkný přístup k dětem.

                                                                                Ivana Benešová

Fotografie - https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2016_02_19_Lyzarsky_kurz

 

 

Oslava Valentýna

Jelikož byly před námi prázdniny, oslavily jsme s dětmi Valentýna již v pátek 5. 2. 2016. Děti ten den i paní učitelky přišly v červeném oblečení a přinesly si pro své kamarády dárečky. Nejdříve jsme si zatančily, připily jsme si na zdraví a potom již začalo rozdávání dárečků. Děti byly spokojené a hned si  rozbalovaly své dárečky. Nakonec jsme si všichni zazpívaly a náš Valentýnský den skončil. Již se těšíme na další akci.

                                                                                                  Ivana Benešová

Fotografie - https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2016_02_05_Valentyn

 

 

 

Pyžamkový ples

Ve čtvrtek 28. 1. 2016 proběhl v mateřské škole již tradiční ,,Pyžamkový ples". Už od rána se děti scházely v krásně ozdobených pyžamkách. Také paní učitelky přišly v pyžamkách a moc jim to slušelo. Po celé dopoledne jsme s dětmi tancovali, soutěžili. Nechyběla ani módní přehlídka. Moc jsme si celé dopoledne užili a děti dostaly odměnu. Již se těšíme na další ples.

                                                                                                           Ivana Benešová

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2016_01_28_Pyzamkovy_ples

 

 

 

Vánoční besídka pro rodiče

Celý prosinec jsme s dětmi nacvičovali vánoční písničky, koledy, básničky, abychom mohli pozvat rodiče na vánoční besídku, která se uskutečnila 17. 12. 2015 odpoledne v mateřské škole. Před 15. hodinou už tady bylo tolik rodičů, babiček, dědečků i kamarádů, že jsme se málem do školky nevešli. Bylo tady přes 100 lidí. Děti si daly záležet a nádherně přednášely, zpívaly, až z toho někteří dospěláci brečeli dojetím. Vánoční besídka se nám vydařila a děti druhý den dostaly pod stromeček dárečky a taky si odnesly pro sebe dárek domů. Přejeme Všem v novém roce 2016 pevné zdraví, hodně štěstí, spokojenost.

                                                                                                           Ivana Benešová

 

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_12_17_Vanocni_besidka_ve_skolce

 

 

 

Pohádková Maternice

V úterý 16. června 2015 byl pro nás jako každoročně přichystaný výlet do pohádkové Maternice.

Letos měly děti poznávat různá zvířátka a pokusit se splnit jejich úkoly. Na rozcestí k Maternici čekala usměvavá vosa, která nás doprovázela celou cestou.

Na prvním stanovišti jsme pomáhali pejskovi a kočičce najít vše dobré do jejich dortu. A ejhle byl tu náhle velký upečený dort pro děti. Na něm jsme si pochutnali na konci cesty u studánky.

Na druhém místě nás čekalo opuštěné kuřátko, kterému jsme poradili z čeho si má zobnout. Určovali jsme též různé druhy obilnin, luštěnin.

U lesa nás přivítala žabička. Té jsme pro radost zazpívali a řekli pár říkadel. Zde jsme se snažili trefit šiškami do úsměvu krásně malovaného žabáka.

A pak? Potkali jsme lesní vílu, u které děti sestavovaly skládačky - puzzle. Na dalším kilometru jsme nakrmili ovečku s jehňátky.

U studánky jsme s myškou prolézali myší dírou, strachovým pytlem a to s odvahou a radostí.

A co poklad? To bylo dárečků. Celé tři plné koše. Každý si odnášel sáček zajímavých drobností, dobrot a omalovánek.

Pak foto a opékání párečků. Všem moc chutnalo. Zpět jsme se vraceli plni zážitků a příjemně unaveni.

Všem rodičům, kteří se na tomto výletu podíleli, bychom chtěli poděkovat a budeme se těšit na příští rok v jiném zajímavém tématu.

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_06_16_Pohadkova_Maternice

 

 

 

Slavnostní otevření zahrady mateřské školy ve Zbečníku

1. června 2015 byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná zahrada mateřské školy. Svátek dětí tak byl pro naše nejmenší svěřence opravdovým svátkem a s radostí v očích se děti vrhly na všechny hrací prvky na naší zahradě, kterou jim přestřižením pásky zpřístupnila paní starostka Bc. Hana Nedvědová, pan místostarosta Mgr. Josef Thér, paní ředitelka ZŠ a MŠ Hronov Mgr. Věra Řehůřková a paní zástupkyně ředitelky školy Mgr. Drahomíra Hejcmanová. Při slavnostním otevření se po zahradě rozléhala střelba otevíraných lahví dětského šampaňského a malí účastníci oslavy si svůj velký a dlouho očekávaný dárek opravdu užívali. Zahrada školky je nyní úžasná a veliké poděkování patří Městu Hronovu a všem, kteří se na úspěšném projektu podíleli.

                                                                                                    Marcela Odvářková

 

 Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_06_01_Slavnostni_otevreni_zahrady_materske_skoly

 

 

 

Výlet MŠ na pohádkový hrad a zámek Staré Hrady u Jičína

V úterý 26. května 2015 jsme se konečně dočkali našeho výletu ze školky. Už ráno v 8 hodin jsme se scházeli u autobusu a vyjeli jsme na dalekou cestu k Jičínu na Staré hrady.

Na nádvoří jsme se řádně posilnili, prohlédli jsme si bílé pávy, kačenky, králíčky, mohli jsme nakrmit kozu a také si pohladit ovečky s jehňátky v čarodějné bestyjole. Netrpělivě jsme čekali na našeho pohádkového průvodce. Všechny děti byly překvapené, protože pro nás přišla čarodějnice. Naštěstí byla hodná a děti se jí vůbec nemusely bát. Veselá čarodějnice nás zavedla mezi malé i velké draky, šikovné a nešikovné skřítky a dokonce jsme navštívili peklo s  "potrhlými" čerty.

Počasí a celý výlet se nám vydařil. Děti při zpáteční cestě byly příjemně unavené. Vezeme si plno zážitků i nějaké malé drobnůstky za odměnu. Nejen děti, ale i my paní učitelky jsme se dobře pobavily a určitě to nebyla první ani poslední návštěva na pohádkovém hradě a zámku na Starých Hradech.

Děkujeme firmě Wikov MGI a.s. za finanční sponzorský dar, který byl použit na tento výlet.

                                                                                                      Veronika Máslová

 

  Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_05_26_Vylet_MS_na_pohadkovy_hrad_a_zamek_Stare_Hrady_u_Jicina

  Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_05_26_Vylet_MS_na_pohadkovy_hrad_a_zamek_Stare_Hrady_u_Jicina_2

 

 


Čarodějnický rej

V pátek 30.dubna 2015 jsme si v naší školce užívali čarodějnický rej.

Už od rána chodily děti v převlecích a každý vypadal krásně nazdobeně. Celé dopoledne jsme strávili v tělocvičně, kde se mohly děti vyřádit na koštěti, na žebřinách a také si zatančit na oblíbené písničky.

Dětem se čarodějnický den velice líbil a teď už se můžeme těšit na výlety, které podnikneme s naší partou ze školky.

                                                      

                                                                                                  Veronika Máslová

 

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_04_30_Carodejnicky_rej
 


 
 

Valentýn

V pátek 13. 2. 2015 jsme v naší školce oslavovali svátek svatého Valentýna.

Celé dopoledne jsme zpívali a tančili na veselé písničky. Děti se už od rána nemohly dočkat až budou rozdávat dárečky, které si přinesly pro své kamarády. Všechny děti dostaly malou drobnůstku, ze které měly velkou radost.

Tento sváteční den se nám líbil a budeme se těšit na závěrečný karnevalový ples.

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_02_13_Valentyn

 

 

 

Pyžamkový ples

Ve čtvrtek 29. ledna se v naší školce konal pyžamkový ples. Děti přicházely v různě ozdobených pyžamkách. Někdo měl mašličky a druhý zase bonbóny. Celé dopoledne jsme protančili na pěkné písničky a nechyběly ani soutěže. Tento den se dětem velmi líbil a budeme se těšit na další ples.

                                                                                  Veronika Máslová

 Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_01_29_Pyzamkovy_ples

 

 

 

Usměvavé lyžování

Od 19. 1. - 23. 1. 2015 se některé děti z naší mateřské školy ve Zbečníku zúčastnily lyžařského kurzu:,,Usměvavé lyžování" v Olešnici v Orlických horách. Děti se naučily základům lyžování od připnutí lyží až po sjíždění. Po týdnu všechny děti již sjížděly kopec slalomem a dovedly zastavit. Každý den nás vítal dráček Soptík, se kterým si děti zacvičily a zazpívaly. V pátek jsme se rozloučili se Soptíkem a instruktory. Odjížděli jsme domů unavení, ale spokojení.                                                                                                          Ivana Benešová 
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_01_19-23_Lyzovani


 

                                  

Vánoční aranžování v naší školce

V úterý 25. listopadu 2014 se v naší školní jídelně pořádalo vánoční aranžování s paní Markétou Umlaufovou a paní Kateřinou Smutnou.

Sešlo se zde plno maminek s dětmi, kde si mohly vytvořit adventní věnce, závěsy a svícny. Dále si maminky i děti mohly vyzkoušet drátkování a některé hotové ozdoby zakoupit. Domů si odnesly nejen krásné výrobky, ale i vánoční náladu.

Tento tvořivý den se nám velice líbil a těšíme se na příští rok.

                                                                                                   Ivana Benešová, MŠ Zbečník

 

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_11_25_Vanocni_aranzovani_v_nasi_skolce

 

 


Výlet do Tonga

Ve středu 12. listopadu 2014 jsme s našimi dětmi z mateřské školy ve Zbečníku jely na výlet  do Hradce Králové do Tonga. Je to zábavné centrum pro děti jakéhokoliv věku, kde se mohou vyřádit. Je zde plno různých průlezek, trampolín, velké nafukovací moře a ryba Nemo, která nás po několika minutách spolkne. Uprostřed dětského centra je sopka se skluzavkou, po které mohou děti vyšplhat nahoru a odvážně sjet dolů. Děti si prolézaly vše, co se jim líbilo a každý si sám vyzkoušel na co stačí. Ty naše nejmenší děti si pohrály v koutku s kuličkami a projely se na chobotnici. Celé dopoledne jsme si všichni i paní učitelky moc užily a již se těšíme na další akce v naší školce.

                                                                                            Ivana Benešová, MŠ Zbečník

Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_11_12_Tongo

 

 

 

Svátky jara - Barevný týden ve školce

11.4.2014

Druhý dubnový týden jsme si podobně jako školáci naplánovali jako týden barev - pondělí bylo červené, úterý bílé, středa byla modrá, čtvrtek zelený a pátek žlutý.


 Více fotografií na : https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2014_04_11_Svatky_jara_skolka
 

 


 
 

Karneval

28.2. a 5.3.2014


 Více fotografií na:
https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2014_02_28_Karneval_v_MS_mensi_deti
  Více fotografií na:
https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2014_03_05_Karneval_v_MS_vetsi_deti

 

 
 

Valentýn 
 

Pyžamkový ples
 
 

Vánoční zdobení

V úterý 26. 11. 2013 jsme se sešly s některými maminkami ve školní jídelně na vánočním zdobení, pod vedením paní Markéty Umlaufové. Maminky si vytvořily krásné adventní věnce a jiné různé ozdoby na vánoční svátky. Dále si mohly zkusit drátkovat pod vedením paní Kateřiny Smutné. Také si mohly zakoupit již hotové výrobky. Celé tvořivé odpoledne se vydařilo a již se těšíme na další zdobení.

                                                                                                             Ivana Benešová, MŠ Zbečník

Fotografie


 

 

Tvořivé předvánoční odpoledne

V úterý 11. prosince 2012 se v odpoledních hodinách v prostorách školky konalo již tradiční předvánoční tvořivé odpoledne. Letos se bohužel uskutečnilo těsně před vánoci a snad proto byla účast maminek slabá. I přesto jsme laťku udržely vysoko a výrobky maminek byly opět uchvacující :)

Měli jsme možnost aranžovat vánoční výzdobu s pomocí Markéty Jirmanové nebo se chopit drátku a vytvořit kouzelné drobnosti za pomoci drátenice Katky Smutné.

Poděkování patří oběma paní učitelkám za poskytnutí zázemí, Ilonce za výborný koláč a především Markétě a Kačce za trpělivost s námi méně zručnými.

Děkujeme za hezké odpoledne :)

 

Fotografie 

Mikuláš ve školce

Ve středu 5.12. 2012 navštívil děti ve školce Mikuláš a kupodivu s ním dorazil i malý čertík. Jeho přítomnost byla ale celkem zbytečná, jelikož ve školce jsou samé hodné děti :-)

Michal Lembej

 

Fotografie

 

 

 


Výstava dýní - mateřské škola v zahradnictví v Červeném Kostelci

V úterý 9. 10. 2012 se naše mateřská škola vydala na výlet do Červeného Kostelce do zahradnictví na výstavu dýní. Tuto cestu jsme absolvovali linkovým autobusem. Pro některé děti již to byl zážitek, protože ještě nikdy nejely autobusem. Do zahradnictví jsme dorazili pod vedením paní Markéty Umlaufové, která tam pracuje. Prohlédli jsme si celé zahradnictví a obdivovali jsme dýně, kterých bylo nepřeberné množství a různých tvarů a barev. Nakonec děti dostaly čaj a sušenky a vydali jsme se na zpáteční cestu. Po cestě jsme se ještě stačili stavit na hřišti, kde si ještě děti pohrály a pak již jsme pokračovali na autobusové nádraží. Všem se nám výlet líbil a děkujeme za vše paní Markétě Umlaufové.

                                                                                                        Ivana Benešová, MŠ Zbečník

Fotografie

Fotografie 2


 

 

Pohádková Maternice 2012

18.06.2012

V pátečním červnovém dopoledni se již tradičně konala „Pohádková Maternice“. Akce, kterou pořádají maminky a tatínkové dětem zbečnické mateřské školy.

Letošní ročník byl na téma Strašidla. Děti se seznámily s čarodějnicí, vílou, hejkalem, čerty, bílou paní, polednicí a vodníkem. Každé strašidlo mělo pro děti přichystaný úkol a samozřejmě drobnou odměnu. Na konci cesty čekalo děti hledání pokladu, opékání a sladká zmrzlinová odměna.

Počasí nám přálo, a já doufám, že se Maternice nelíbila jenom dětem, ale že jsme si ji užili všichni - paní učitelky, kamarádi, ale i maminky a tatínkové, kterým chci tímto moc poděkovat za spolupráci :)

Hlavně díky nim, to bylo krásně strávené slunečné dopoledne.

Lenka Lembejová

 

Fotografie


 

 

Besídka v mateřské škole

Dne 17. května 2012 se v MŠ Zbečník uskutečnila besídka, kde si děti pod vedením šikovných učitelek připravily krásné vystoupení plné básniček, písniček, zpestřené scénkou a hrou na flétny. Početné publikum ocenilo během vystoupení i na konci děti i jejich učitelky velkým potleskem.

ML

 

Fotografie


 

 

Florbalový zápas v ZŠ Zbečník

V pátek 4. května 2012 se uskutečnil florbalový zápas školkáčků proti žákům první a druhé třídy. Výsledek může být pro někoho těžko pochopitelný, školkáčci zvítězili 6:1. Kdo ale zná tréninkové metody paní Ivany Benešové, nemůže být překvapen :-)

ML

 

Fotografie 

 

Vánoční besídka ve školce

Dne 20.12.2011 se ve zbečnícké školce uskutečnila vánoční besídka.

Pod vedením úžasných učitelek děti zazpívaly vánoční koledy a přednesly básničky.

Rodičům předaly vlastnoručně vyrobené dárky a pohostily je též vlastnoručně upečeným vánočním cukrovím.

Nakonec děti našly první dárečky pod stromečkem.

Opět se ukázalo, která školka a škola je v okolí nejlepší ;-)

Michal Lembej

 

Fotografie

Video 


 

Předvánoční zdobení

V úterý 22.11.2011 jsme se s našimi maminkami sešli v naší školce ve Zbečníku, kde jsme pod vedením paní Markéty Umlaufové zdobili adventní věnce, svícny a hvězdy. Paní Kateřina Smutná nás zase učila drátkovat ozdoby, závěsy a zápichy, kterými si můžeme vyzdobit naše bytečky. Děti maminkám asistovaly a samy vymýšlely různá zdobení. Vše bylo hodně poučné a už se těšíme na další pracovní setkání.

Chtěla bych touto cestou poděkovat oběma maminkám za jejich ochotu.

                                                                      Ivana Benešová, MŠ Zbečník

Fotografie

 

 


 

Podzim v mateřské škole ve Zbečníku

30.11.2011

Koncem měsíce října se naše školka proměnila v dílnu, ve které jsme vyráběli strašidla.

Maminka p. Umlaufová nám sehnala velké množství dýní. S její pomocí a s pomocí  p. učitelek jsme se dali do práce.

Jelikož dýně byly různých tvarů a velikostí, podařilo se nám vyrobit nepřeberné množství různých nadpřirozených bytostí.

Nejdříve jsme museli dýně očistit, rozřezat, vydlabat a vhodně ozdobit.

Dětem se nejvíce líbilo dlabání dýní a závěrečné zaranžování výstavky.

Odměnou za zdařilou práci dětí bylo rozzáření strašidel ve vstupním prostoru školy.

Podzimní týden se nám opravdu vydařil a už se těšíme na Vánoce.

                                                                                                Ivana Benešová, MŠ Zbečník

Fotografie


 


 

Pohádková Maternice

25.06.2011

Jako každý rok, tak i letos připravily pro nás některé maminky pohádkovou cestu do Maternice,

tentokrát na téma – zvířátka.

Děti plnily úkoly na stanovištích u zvířátek a vždy byly odměněny za splnění.

Na konci cesty jsme všichni hledali poklad, což se podařilo. A abychom neměli hlad, opekli jsme si buřtíky a snědli napečené koláče.

Pak už nás čekala cesta zpět do školky.

Tímto bych chtěla poděkovat všem maminkám, které se podílely na této akci – paní Lembejové,

paní Chocholáčové, paní Umlaufové, paní Smutné, paní Schejbalové, paní Klicnarové a manželům Pospíšilovým.

Velké díky rodičům, kteří přispěli dárky nebo finanční částkou na tuto akci.

Též poděkování panu místostarostovi panu Mgr. Josefu Thérovi za míč, který děti našly v truhle s pokladem. 

                                                                      

                                                                          Děkujeme

                                                                          Ivana Benešová, MŠ Zbečník

Fotografie

Fotografie 2

 

 

 

Vodnický den v plavecké škole            

V pondělí ráno 23. 5. 2011 nás v plaveckém bazénu čekalo milé překvapení v podobě vodníka a jeho družiny žabek. Děti se po celý výcvik potápěly, překonávaly překážky ve vodě a nakonec hrály hry. Bylo to moc milé překvapení pro všechny.

Ivana Benešová, MŠ Zbečník

Fotografie

 

 

 

Besídka pro maminky

Dne 17.5.2011 děti z MŠ Zbečník připravily besídku pro maminky k jejich svátku.

Pod vedením učitelek děti zazpívaly, přednesly básničky a maminkám předaly vlastnoručně vyrobené dárky.

Jménem rodičů děkujeme za hezky prožité odpoledne.

 

Fotografie

 

 

Obrázek namaloval a tomuto webu věnoval pan Petr Čuhanič